آخرین خبرها

  کد مطلب:1194
 567بازدید
 0

ویژگی های مسواک مناسب کودکان

بچه جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه شود، برای تشویق کودک به مسواک زدن می توانید آن را سرگرم کننده و جذاب کنید.

[…]

مسواک، ساده ترین وسیله جهت تمیز کردن دهان و دندان است. باید توجه داشت که رعایت بهداشت دهان و دندان باید از همان دوران کودکی آغاز شود. با رویش نخستین دندانهای شیری، که در حدود ۶ ماهگی آْغاز می شود، تمیز کردن دندانها اهمیت بیشتری می یابد.

 

مسواک کودک بطور کلی باید دارای مشخصات زیر باشد:


۱- دسته مسواک باید به آسانی در دست جاي گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی ضرر باشد. برای تشویق او به مسواک زدن می توانید یک مسواک با طرح شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک خریداری کنید.

۲- طول قسمت موئی مسواک در حدود ۳ سانتی متر و عرض آن یک سانتی متر باشد.
۳- تعداد کلافهای موئی و یا نایلونی مسواک در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف بر اساس کوچکی و یا بزرگی مسواک باشد.
۴- تعداد رشته های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته بر اساس نرمی و زبری موهای مسواک می باشد که این تعداد رشته ها در مسواک های نرم بیش از مسواکهای زبر است.۵- نوک موهای مسواک نباید نوک تیزو ساینده باشد.

آزمایشات گوناگون نشان داده اند که اگر قسمت موئی مسواک به صورت ۸ باشد ( یعنی قسمت جلوی مسواک یک کلاف و بعد بتدریج مثل مثلث کلافه ای قرار گیرند). قابلیت تمیز کردن پلاک میکروبی و بقاياي غذا از بین دندانها بیشتر است.به هر حال باید توجه داشت که در موقع مسواک زدن کلیه سطوح قابل دسترس دندانها بخوبی مسواک زده شوند، به طوری که بعد از پایان مسواک زدن تمام سطوح دندانها از توده لعابی میکربی پاک شده و باقی مانده غذا در بین دندان ها و سطوح مختلف آن باقی نمانده باشد.

 ویژگیهای مسواک مناسب کودکان,مسواک مناسب کودکان,عکس مسواک زدن کودک

 هر 4- 3 ماه مسواک کودک را عوض کنید


کودکان هم باید نخ دندان بکشند
به محض اینکه 2 دندان کودکتان در آمد روزی یک بار لای آنها را نخ دندان بکشید.


روش کشیدن نخ دندان برای كودك
تكه ای نخ دندان به طول نیم متر جدا كنید.
یك انتهای نخ را دور انگشت وسط یك دست و تكه دراز را دور انگشت وسط دست ديگر بپیچد.
با كمك انگشت های شست و سبابه نخ را بین 2 دندانش ببرید و با حركت بالا پائین اهسته به طرف لثه بروید. مراقب باشید لثه اش آسیب نبیند.
وقتی نخ به نزدیكی لثه رسید حركت افقی كوچكی بدهید و نخ را بالا بكشید.حال نخ را كمی از تكه بلندتر نخ از انگشت یك دست باز كنید و بخش استفاده شده را دور انگشت دست ديگر بپیچید و این حركت را برای 2 دندان ديگر انجام دهید.دندان های انتهایی را به هیچ وجه فراموش نكنید.


روشهایی برای تشویق کودک به مسواک زدن
* مسواک زدن را تبدیل به یک کار سرگرم کننده کنید.به جای اینکه مسواک زدن تبدیل به یک کار عادی روزانه شود، می توانید آن را سرگرم کننده و جذاب کنید. می توانید اعضای خانواده را دعوت کنید تا با هم مسواک بزنید. این کار نه تنها مسواک زدن را برای کودک لذت بخش می کند، بلکه آن را تبدیل به یک آداب خانوادگی می کند.* در پایان ماه به کودکتان  جهت مسواک زدن مرتب، پاداش دهید.

* خمیر دندان هایی برای کودک بخرید که طعم آنرا دوست دارد. طعم خمیر دندان کودک را ترغیب به مسواک زدن میکند.

* می توانید یک آهنگ بسازید و هنگامی که کودک مسواک می زند، این آهنگ را برای وی بخوانید.

* با یک دندان پزشک کودک در تماس باشید و مسواک کودک را هر سه ماه یکبار عوض کنید، به خصوص اگر کودکتان دوره بیماری را سپری کرده است.

* هر 4- 3 ماه مسواک کودک را عوض کنید؛ چنانچه پرز های مسواک تغییر شکل دادند این مدت زمان باید کوتاه تر شود. هرگز مسواک خود یا کودک دیگری را برای فرزندتان استفاده نکنید.

* همیشه به یاد داشته باشید هر چه قدر زود تر شروع به آموزش عادت های خوب و پسندیده کنید، اثر آن ماندگار تر خواهد بود.برچسب ها :  مسواک, دندان, دندانها, تشویق, بچه های سالم, مسواک زدن, فواید مسواک زدن, انواع مسواک زدن
دسته بندی :   کودک و والدین / بچه های سالم
آدرس لینک کوتاه:  http://bijaronline.ir/?newsid=1194
داغ ترین مطالب
دیدگاه کاربران کل نظرات :0
ارسال دیدگاه
 بیجار آنلاین
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با بیجار آن لاین، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
عکس خوانده نمی شود